Return to site

Tänk om det du känner är ett tecken på att mer är möjligt

April 22, 2026

Det finns en anledning till att du känner som du gör.

Inte för att du har för mycket att göra.
Inte för att du inte försöker tillräckligt.

Utan för att något i dig redan har sett att mer är möjligt.

Och när du väl har känt det –
då räcker inte det som är, på samma sätt längre.


Det är när det finns ett glapp mellan där du är och där du vill vara som det skapas ett skav.
Framför allt när där du vill vara känns möjligt – för då blir där du är inte längre tillräckligt.

Du vet så som det känns under semestern när ledigheten gör att bruset runtomkring skingras och avståndet till hemmet skapar möjligheter att tänka annat. Möjligheter skapas.

Känslan av att sitta med fötterna i sanden och ansiktet riktat mot solen. Allt känns så lätt.
För första gången på länge kan du höra dig själv tänka.

”När semestern är slut, den här hösten, när jag kommer hem, då kommer livet bli annorlunda”

Tron på vad som är möjligt finns där.
Du känner det.
Du har lovat dig det förut. Och du har menat det varje gång.


Och avståndet från ditt vanliga liv gör att målen du sätter upp känns inte bara genomförbara, utan verkligt möjliga.

Men så kommer du hem, semestern avslutas, vardagen kommer ifatt och den där tron som var så tydlig och klar under ledigheten översköljs av annat som låter högre och pockar på din uppmärksamhet.

Det där du hade bestämt görs inte. Och ditt vanliga liv rullar vidare.


Låt oss för en kort stund lyfta detta:

Du hade aldrig fortsatt ge dig själv de där löftena om inte en liten del av dig hade vetat att mer är möjligt för dig.


Att inte gå efter det du egentligen vet är möjligt kostar

Inom dig har det skapats en bild av vad som är möjligt för dig, men det är inte där du är idag.

Skillnaden mellan där du är idag och där du skulle vilja vara skapar ett glapp. Ett mellanrum.
Och det mellanrummet skaver.

Kanske går du ”inte igång på” eller kan relatera till ordet ”skav” utan kan hellre känna igen dig i det nedan:

För glappet kan även visa sig som

  • Stress, frustration, irritation
  • Småsaker blir väldigt viktiga och det är svårt att släppasaker som händer
  • Otillräcklighet, trötthet och tyngd
  • Du har svårt för att komma till skott och / eller du sökerhela tiden nya saker, nya aktiviteter, hitta på mer, göra något annat
  • Du tvivlar på dig själv och din egen kapacitet och kan inte fåstopp på tankarna

Det är effekterna av att inte gå efter det du egentligen vet som du upplever nu under våren. Effekterna av att du inte genomförde det där du trodde på i somras.

Hur har din vår sett ut så här långt? Känner du igen dig inågot av ”förslagen” ovan?

Tänk om det du har upplevt under våren inte bara har handlat om att du har haft och har mycket att göra?

Tänk om det snarare handlar om att du inte är på din ”rätta” plats?

Att du just nu är för långt ifrån där du vet att du vill vara, det där du kände i somras?

Att mer är möjligt för dig?

Det är inte tron på vad som är möjligt som brister

Inte heller vad du har försökt göra för att genomföra de där förändringarna under året, utan att lyckas.

Det är att den person som gav sig själv de löftena i somras, som trodde på dem, som såg möjligheterna bara är någon som är på tillfälligt besök.

Inte den du är.

Den du är påverkar de effekter du får, dvs det du har och upplever i ditt liv här och nu.

Och någonstans längs med vägen så tenderar vi att tro på att det vi såg inte är möjligt att uppleva. Vi lär oss att acceptera den vardag som är istället för att riskera att bli besvikna för att vi inte lyckas med det vi vill.

Hur har din vår varit?

Om du skulle lyfta blicken en kort stund och se tillbaka på förra våren. Hur var det då? Vad upplevde du då? Känns upplevelsen igen?

Gå sen framåt ett år och utgå ifrån samma, där tron på vad som är möjligt har lagts åt sidan, och föreställ dig hur våren 2027 kommer se ut. Våren om ytterligare tio år.

Är det värt att bortse ifrån det du tänker och kände i de där stunderna av klarhet när tårna var i sanden?

Och låta ytterligare år gå förbi?

Det du kan se - det kan du förändra

Jag brukar ofta säga till klienter jag arbetar med att ”det börjar med att se vad det handlar om, när vi ser det så kan vi förändra det – medveten först, utan det är det väldigt svårt att få till en förändring”.

Så vad skulle hända om du, nästa gång tankarna kommer, hade valt att seize the moment? Och utforska mer vad som är möjligt för dig?

Går dina tankar nu till "hur"? Det är där jag hjälper dig - läs gärna här om det partnerskap jag erbjuder. Eller boka ett möte för att prata med mig helt förutsättningslöst.

Skriv gärna en rad till mig och dela med dig av dina tankar efter att du har läst.

Dela gärna med dig till andra.

Signa gärna upp nedan för kommande artiklar om du upplevde denna vara värdefull.